AQ Tango 94

NOWY WYMIAR SUBWOOFERA

Aktywny subwoofer wyposażony w głośnik niskotonowy z membraną aluminiową 20 cm, maksymalne ciśnienie akustyczne to 100 dB.

Od fizjologii percepcji dźwięku przez ucho ludzkie wskazuje, że ilość energii potrzebna do takiego samego odczucia niskich częstotliwości jest znacznie większa od energii, która jest wystarczająca dla średnich i wysokich częstotliwości. Najniższa częstotliwość jest proporcjonalna do wielkości membrany głośnika i wewnętrznej objętości komory. Dla kolumn mniejszych rozmiarów jest fizycznie niemożliwe, aby przenieść najniższy bas. Rozwiązaniem jest dodanie aktywnego subwoofera – specjalnego głośnika do reprodukcji najniższych częstotliwości basowych tylko w łańcuchu reprodukcyjnym. Tu znowu odgrywa rolę akustyka i fizjologia percepcji dźwięku przez ludzkie ucho. Ucho bardzo dokładnie może dostrzec kierunek, z którego dźwięki wychodzą w wyższych częstotliwościach. Przetrwanie naszych przodków zależało od tego, czy słyszeli cichy syk węża, czy szelest liści spod stup skradającej się bestii. Wysokie częstotliwości rozprzestrzeniają się jak wąska wiązka przy częstotliwościach średnich już taka wiązka zamienia się w stożek i niskie częstotliwości basowe rozprzestrzeniają się sferycznie. Oznacza to, że przy niskim basie do około 100 Hz nie jesteśmy w stanie określić, skąd one wychodzą. W chwili, gdy przed publicznością umieścimy z przodu klasyczne pełnopasmowe głośniki a subwoofer za słuchaczami, publiczność będzie, przy właściwie wyregulowanym słuchu odbierać jako źródło dźwięku główne głośniki znajdujące się przed słuchaczami. Efekt ten jest stosowany w wielokanałowych systemach kina domowego, jak również może być stosowany korzystnie w stereo odsłuchu w przypadkach, gdy nie jest to technicznie możliwe, aby postawić przed słuchaczem duże głośniki. Współczesne odbiorniki liczą się z tym zjawiskiem, i są one wyposażone w specjalny sygnał głośnika niskotonowego, który potrafi w jednym kanale dźwięku podsumować wszystkie linie basów dla całego zapisu. Rozwiązanie z aktywnym subwooferem jest również korzystne, ponieważ wydajność nie obciąża tak mocno głównego wzmacniacza a aktywna zwrotnica w subwooferze kompensuje własną częstotliwość subbasowego głośnika i obudowy.

Podstawą subwoofera jest głośnik niskotonowy o średnicy 20 cm z membraną aluminiową zapewniający maksymalną prędkość i twardość. Obudowa jest umieszczona na regulowanych kolcach a na boku jest wyposażony w wzmacniacz sygnału, automatyczną regulację czułości wejściowej i częstotliwości zwrotnicy, w tym możliwości przełączania faz. Nowo opracowany bassreflex, kątowy w porównaniu z poprzednimi modelami subwoofera porusza się w nowym wymiarze.

Ich dźwięk nie zawiedzie zarówno entuzjastów kina domowego jak i fanów gęstej muzyki rockowej.

AQ Tango 94 Aktywny subwoofer wyposażony w głośnik niskotonowy z membraną aluminiową 20 cm, maksymalne ciśnienie akustyczne to 100 dB. Od fizjologii percepcji dźwięku przez ucho ludzkie wskazuje, że ilość energii potrzebna do takiego samego odczucia niskich częstotliwości jest znacznie większa od energii, która jest wystarczająca dla średnich i wysokich częstotliwości. Najniższa częstotliwość jest proporcjonalna do wielkości membrany głośnika i wewnętrznej objętości komory. Dla kolumn mniejszych rozmiarów jest fizycznie niemożliwe, aby przenieść najniższy bas. Rozwiązaniem jest dodanie aktywnego subwoofera - specjalnego głośnika do reprodukcji najniższych częstotliwości basowych tylko w łańcuchu reprodukcyjnym. Tu znowu odgrywa rolę akustyka i fizjologia percepcji dźwięku przez ludzkie ucho. Ucho bardzo dokładnie może dostrzec kierunek, z którego dźwięki wychodzą w wyższych częstotliwościach. Przetrwanie naszych przodków zależało od tego, czy słyszeli cichy syk węża, czy szelest liści spod stup skradającej się bestii. Wysokie częstotliwości rozprzestrzeniają się jak wąska wiązka przy częstotliwościach średnich już taka wiązka zamienia się w stożek i niskie częstotliwości basowe rozprzestrzeniają się sferycznie. Oznacza to, że przy niskim basie do około 100 Hz nie jesteśmy w stanie określić, skąd one wychodzą. W chwili, gdy przed publicznością umieścimy z przodu klasyczne pełnopasmowe (główne) głośniki a subwoofer za słuchaczami, publiczność będzie, przy właściwie wyregulowanym słuchu odbierać jako źródło dźwięku główne głośniki znajdujące się przed słuchaczami. Efekt ten jest stosowany w wielokanałowych systemach kina domowego, jak również może być stosowany korzystnie w stereo odsłuchu w przypadkach, gdy nie jest to technicznie możliwe, aby postawić przed słuchaczem duże głośniki. Współczesne odbiorniki liczą się z tym zjawiskiem, i są one wyposażone w specjalny sygnał głośnika niskotonowego, który potrafi w jednym kanale dźwięku podsumować wszystkie linie basów dla całego zapisu. Rozwiązanie z aktywnym subwooferem jest również korzystne, ponieważ wydajność nie obciąża tak mocno głównego wzmacniacza a aktywna zwrotnica w subwooferze kompensuje własną częstotliwość subbasowego głośnika i obudowy. Podstawą subwoofera jest głośnik niskotonowy o średnicy 20 cm z membraną aluminiową zapewniający maksymalną prędkość i twardość. Obudowa jest umieszczona na regulowanych kolcach a na boku jest wyposażony w wzmacniacz sygnału, automatyczną regulację czułości wejściowej i częstotliwości zwrotnicy, w tym możliwości przełączania faz. Nowo opracowany bassreflex, kątowy w porównaniu z poprzednimi modelami subwoofera porusza się w nowym wymiarze. Ich dźwięk nie zawiedzie zarówno fanów entuzjastów kina domowego jak i gęstej muzyki rockowej.