AQ Passion

PASSION TO CO W NIEJ DOBRE, CZYNI JĄ WYJĄTKOWĄ

Zestaw głośnikowy z pasją. Zestaw głośnikowy powstał na podstawie 25 lat doświadczenia, do jego designu przyczyniło się ateliér Novague. Rozwój tego modelu trwał dwa lata, lekką inspiracją był oryginalny opływowy kształt serii Donna. Całą reszta jest już zupełnie nowa, wszelkie ograniczenia szły przy rozwoju Passion stroną. Pragnienie uzyskania doskonałego rezultatu stałą się obsesją. Rodzi się pasja.

Powierzchnia pokryta jest specjalnym 8-warstwowym lakierem piano, w kolorze czarnym lub białym.

Flagowa łódź we flocie AQ. Zestaw głośnikowy z pasją. Zestaw głośnikowy powstał na podstawie 25 lat doświadczenia, do jego designu przyczyniło się ateliér Novague. Rozwój tego modelu trwał dwa lata, lekką inspiracją był oryginalny opływowy kształt serii Donna. Całą reszta jest już zupełnie nowa, wszelkie ograniczenia szły przy rozwoju Passion stroną. Pragnienie uzyskania doskonałego rezultatu stałą się obsesją. Rodzi się pasja. Powierzchnia pokryta jest specjalnym 8-warstwowym lakierem piano, w kolorze czarnym lub białym.

Krótki opis techniczny AQ Passion, pozwala nazwać ją trzypasmowym zestawem głośników z deflektorem typu bass-reflex. Deflektor typu asymetrycznej obudowy, tworzony warstwami płyty pilśniowej z wbudowanym aktywnym systemem wewnętrznego tłumienia BDS. Użyte przetworniki są z fabryki jednego z najlepszych światowych wytwórców sterowników – północnego Scan-Speak.

Wyższą sekcję prezentuje 1″ Iluminator z polem sześciu neodymowych magnesów, tworzący symetryczny napęd SD-2 we własnej komorze tłumiącej. Pozytywny wpływ na właściwości kierunkowe ma aluminiowy wysokotonowy stożek, który zapewnia również rozpraszanie ciepła. Iluminator ma maksymalnie wyrównane pasmo przenoszenia dźwięku aż do częstotliwości 45 kHz. Elementy membrany nie są tworzone za pomocą kulistej czaszy, jak to bywa zwykle, ale połową toroidu. Ze względu na ograniczenia dyfrakcji wbudowana jest wokół membrany gumowa rozeta tłumiąca.

Środkowy głośnik jest z prestiżowej serii Scan-Speak. Głośnik ma symetryczny napęd SD-3, gdzie generowane jest pole magnetyczne za pomocą magnesów neodymowych. Membrana z wgłębieniami do tłumienia fal stojących jest zawieszona na gumowym zawiasie.

Do czoła 3D na mocnych śrubach z gwintem metrycznym przymocowany jest głośnik basowy 10″ z serii Revelator z bardzo niskim zniekształceniem i klasyczną papierową membraną, wypełnioną włóknem węglowym.

Rozmieszczenie przestrzenne głośnika na deflektorze 3D jest jednym z kroków ku dosięgnięciu ekstremalnie wyrównanej częstotliwości fazowej. Dzięki tej orientacji je zarówno akustyczna oś głośnika zorientowana bezpośrednio na siedzącego słuchacza, a nie do podłogi, jak to jest powszechnie, nawet dla stosunkowo drogich głośników. Dzięki wgłębionemu umieszczeniu kosza głośnika została wyeliminowana dyfrakcja na krawędzi. Asymetryczne zakrzywienie kształtu deflektora eliminuje fale stojące wewnątrz deflektora, a także zadziwiająco zwiększa sztywność głośników. Widać to zdecydowanie po prawidłowości uzyskanego dźwięku.

Użyte okablowanie wewnętrzne jest jednym z najlepszych – Audioquest – doskonały Solid Core. Wszystkie wewnętrzne spojenia lutowane są na ciepło, częściowo na atypowym panelu grubości 10 mm z punktami połączeń. Na nim elementy są spajane metodą D2D, co eliminuje ograniczenie obwodów drukowanych. Masywna cewka głośnika basowego nawinięta jest na powietrznym rdzeniu z miedzi o średnicy 2,25 mm (przekrój 4 mm2). Wszystkie użyte elementy są starannie dobierane a ich dokładna wartość jest wymierzona.

O dźwięku napisali: „W ogromnym głośniku basowym zaskakuje, że AQ Passion szuka partnera między silniejszymi wzmacniaczami, co cieszy, to dokładność i balans dźwięku. Passion po stronie dźwiękowej zachowują się jak audiofilskie dwupasmówki i masywna basowa membrana zaczyna pracować już od najniższych częstotliwości.

Testy z czasopisma STEREO & VIDEO 5/2016

 TŁUMACZENIE

.                                                                                           Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRESTIŻOWA NAGRODA DLA WYJĄTKOWEGO DESINGU I INOWACJI

 A’design Award 2015-2016